Svet-Stranek.cz
vikingové, runy, boj
KNARR.cz

Filmy:vikingové, runy, boj

FilmyVikings / Vikingové - seriál (2013)
Hurá a třikrát sláva :-) je to tu. Konečně něco, co opravdu stojí za shlédnutí. Tento seriál se skutečně povedl. Autoři vychází z dochovaných ság a dostupného poznání doby vikingů. Nedají se ovšem omezovat a zarputilí historici jistě naleznou dostatek změn a nepřesností oproti skutečné historii - to však naprosto nevadí.
Seriál totiž ukazuje primárně uvěřitelný a špinavý svět, kde příběh slouží jako prostředek k poznání dobové atmosféry, reálií, náboženství, bojových střetů a kontaktů mezi různými civilizacemi oné doby spíše než k akurátní historické přesnosti. Beru na 100 % :-)Valhalla rising / Barbar (2009)

Spíše atmosferické a mysteriózní ztvárnění než-li zběsilá akce. Dlouhé záběry, uhrančivá příroda..asi vhodnější na podumání a zamyšlení. Avšak právě kombinace nemnoha slov, dlouhých záběrů, syrové přírody a "špíny" dává možnost ponořit se hlouběji do světa starého severu než je běžné. Díky za tento film.Pathfinder / Cesta bojovníka (2007)

Jedno z novějších ztvárnění vikingů tentokrát v zámoří v Americe. Ukázka toho, jak to nemá dopadnout. Obrazové kulisy vysoce přebíjejí vlastní příběh, uvěřitelnost a historii.Vikingové / 13. válečník (1999)

Skutečně velmi slušně a příjemně natočený film s vikingskou tematikou vycházející z útlé knížky od Michaela Crichtona Pojídači mrtvých. Michael Crichton při psaní své knihy vycházel ze zápisků araba Ibn Fadlána a jeho kniha se jich drží až do 4. kapitoly = pohřebního rituálu starého vikingského náčelníka (cca prvních 10 minut filmu) - od té části dál se jedná o Crichtonovu fikci, která měla za účel popsat historického Beowulfa. Rozhodně stojí za shlédnutí.

 


The Raven Trilogy:

- When the raven flies / Hrafninn flýgur (1984)
- In The Shadow of the Raven / Í skugga hrafnsins (1987)
- The white viking / Hvíti víkingurinn (1991), director´s cut Embla (2007)

Velmi podrobný pohled na dobu vikingů od časů tuhého pohanství s krevní mstou jako hlavním hybatelem životů lidí až po přijetí křesťanství. Místy jde věrnost době a reáliím tak daleko, že se vytrácí zábavnost. Ze všech vikingských filmů tyto tři snímky zobrazují historii a život nejvěrněji.Barbar Conan / Conan The Barbarian (1982)

Navzdory tomu, že se nejedná o vikingský film, patří sem již z čistě nostalgických důvodů :-)The Vikings / Vikingové (1958)

Obzvláště s přihlédnutím k době vzniku se jedná o solidně zvládnutý vikingský film, jenž by i dnes hravě přebil většinu novějších počinů na toto téma. Kirku Douglasovi lze jeho ztvárnění severského jarla (vikingského náčelníka) naprosto věřit a jeho kondice je dech beroucí.návštěvníků stránky
celkem139 612
tento týden756
dnes83