Svet-Stranek.cz
vikingové, runy, boj
KNARR.cz

Oblečení:vikingové, runy, boj

Oblečení

materiál - obecně:
- vlna, len, případně kopřiva apod.

barvy - obecně:
- je-li barva vidět v přírodě, lze ji v zásadě použít
- čím sytější barevný odstín, tím bohatší je majitel

Tunika


Na obrázku je vlevo světlá lněná tunika/košile, uprostřed modrá vlněná lehká tunika a vpravo hrubší pracovní vlněná tunika.

Je to v podstatě jednoduché tričko s dlouhým nebo krátkým rukávem. Tuniku lze také v oblasti pasu mírně zúžit a v oblasti stehen zase rozšířit - aby lépe kopírovala tvar těla.

Měla by dobře sedět a dovolit neomezený pohyb v ramenou stejně jako chůzi a běh. Je nutné počítat s tím, že pod tuniku obvykle patří i košile - takže je třeba zvolit  dostatečnou velikost.


Okraje rukávů, okraj kolem krku a spodní okraj tuniky mohou být obšity / lemovány jinak zbarvenou látkou nebo karetkou (pro nobilitu a metrosexuály).

Materiál tuniky je nejčastěji vlna na zimu a len pro léto, v zimě tuniky vrstvíme: 1-2 vlněné tuniky navrch a 1 lněná košile dospod.

Kalhoty

Jednoduché rovné vlněné kalhoty s utahováním na šňůru.

Univerzální jsou rovné dlouhé kalhoty k tělu (jsou naprosto OK pro vikingy, kelty, slovany, germány a stěhování národů), v oblasti rozkroku s dostatkem volnosti (dobrý je všitý extra pruh látky).

Další možnost jsou široké vikingské-varjagské kalhoty (široké v oblasti od kolen výše, kolem lýtek jsou však úzké).


Materiál nejčastěji vlna na zimu a len pro léto, v zimě pak oboje kalhoty na sebe (len vespod, vlna navrch).

Košile

Košile je fakticky obdobného střihu jako tunika. Nosí se v chladnějším období pod tunikou na holém těle a je-li tepleji, stačí i samotná. Materiál nejčastěji len - neškrábe tolik jako vlna.

Boty


Obuv na celou sezónu - vlevo lehký letní sandál, uprostřed kotníková obuv na jaro a podzim a vpravo vysoké zimní boty z plstěné vlny.

V závislosti na ročním období volíme i vhodnou obuv. V letních měsících chodíme buď na boso nebo v jednoduchých kožených otevřených sandálech, na jaře a na podzim je dobrá více uzavřená kožená kotníková bota a v zimě se nic nevyrovná vysokým botám do sněhu a chladu z plstěné vlny.

Vesta


Vlevo je tmavá zimní beraní vesta z plstěné vlny, vpravo je prostá kožená lehká vesta - ideální do lesa, když je tepleji.

V noci u ohně a zvláště v zimě nepřekonatelná. V nouzi nahradí špalek dřeva na sezení. Dobře chrání také před větrem, kryje záda a v případě kožených variant usnadňuje pohyb lesem a chrání oblečení vespod před zatrhnutím o "přírodu".

Materiál a provedení - pro chladné noci buď z nahrubo spojených
1-2 beraních kožešin (tu lze zvládnout svépomocí) nebo plstěná z beraní vlny. Pro teplejší období užijeme více lehkou koženou vestu. Jednoduché kožené vesty jsou  zde: http://www.tafl.cz/vest_clothes/ .

Plášť

Tvarově buď obdélník nebo půl až 3/4 kruh, dle uvážení lze k připojit kapuci. Materiál - ideální je vlna. Pokud má plášť sloužit i k něčemu víc než jen jako módní doplněk volíme vlnu silnou a hustou (= proti větru). Na zimní plášť padnou však standardně dvě vlněné vrstvy. Délka užitkového pláště tak do úrovně kolen příp. do půli lýtek.

Plášť slouží i jako spací pytel ve všech ročních obdobích krom zimy. Vlna je schopná hřát tělo a držet teplo i vlhká. Vlhká neznamená mokrá.
Je-li opravdu zasran* zima, lze si plášť (a klidně i oblečení) na noc vycpat suchým mechem, listím atd.

Čepice / klobouk / hučka / šátek


Vlevo je tmavá hučka z plstěné vlny, vpravo pak známá beranice - kožená čepice lemovaná beraní kožešinou.

Využití pokrývky hlavy je celoroční - v létě chrání před sluncem, na podzim a na jaře před deštěm, v zimě před zimou a v lese pak před poškozením hlavy nositele.


Oblíbená bývá kožená čepice s kožešinovým lemováním (beranice), další  variantou je plstěná hučka nebo slaměný klobouk. Dobrým řešením je také čistě kožená čapka (= beranice bez kožešiny) sedící pevně na hlavě.

Pro minimalisty je řešení v podobě šátku (= kus látky se střihem dle osobních preferencí), který lze použít jak kolem krku jako šálu, tak jako pokrývku hlavy.


návštěvníků stránky
celkem139 612
tento týden756
dnes83