Svet-Stranek.cz
vikingové, runy, boj
KNARR.cz

Sebeobrana:vikingové, runy, boj

Sebeobrana


Umění ubránit sebe a své blízké je jedna ze základních jistot, kterou by v sobě každý měl mít.

..zde uvádím pouze své osobní zkušenosti..

Wing Chun

Wu-shu resp. wing-chun jsem trénoval po 3,5 roku u Petra Brunnera. Splnil jsem si sen a cvičil jsem ten samý styl boje jako kdysi Bruce Lee.
Trénink zahrnoval poměrně mnoho technických drilů a opakování technik oproti minimálnímu sparringu.

Často nás upozorňovali na to, že danou techniku musíme provádět odlišně popřípadě nezkoušet vůbec v případě, že potkáme thai nebo kickboxera.

Po těch několika letech trénování jsem ze sebe neměl pocit, že jsem na tom z hlediska sebeobrany nějak výrazně lépe, než když jsem nastoupil a nechtěl jsem řešit, jestli náhodou můj protivník umí či neumí thaibox. Tak jsem se tomu postavil a šel zkusit thaibox.

Thaibox / Muay thai / Kickbox

Thaibox / muay thai jsem trénoval 2 roky nejprve u Petra Ondruše a později u Lukáše Dvořáka. Z pohledu kondice následoval strmý nárůst mé výkonnosti, rychlosti a síly. Na nedostatek sparringu jsem si také nemohl stěžovat. A navíc ještě otužování úderových ploch :-) Téměř perfektní.

Nicméně.. nicméně já netrénoval pro sport ani pro zápas, ale pro sebeobranu. A na ulici opravdu běžně nenosím boxerky, které mi šetří ruce a chrání velkou část obličeje a ani nemám čas se půl hodiny protahovat, abych byl schopen provést rychle a správně kopy a údery. V neposlední řadě sem patří i tréninková zranění - soupeř se hne trošku jinak, a já si díky tomu téměř ukopnul nohu v kotníku nebo naprosto zneschopnil koleno.

Většina technik vyžaduje pro svou použitelnost setrvalou vysokou kondici (což lze zvládat pouze do určitého věku), ale hlavně dostatečný strečink před bojem - to na ulici nejde.

Systema

SYSTEMA je ruský styl boje (sebeobrany) na krátkou vzdálenost, svým zaměřením a použitím má blízko ke známější Krav-maga. SYSTEMA vyznává minimum technik, síly a ochranných prostředků (= jako na ulici). Počítá automaticky s přesilou na straně protivníka a snaží se o  použitelnost i v případě vlastního zranění.

Není potřeba provádět dané techniky dogmaticky přesně jediným možným způsobem - pokud fungují v individuálním provedení je to OK. Navzdory minimu až absenci ochranných pomůcek jsou zranění výjimečná - většinou pouze drobné oděrky nebo sem tam modřina.

Trénink SYSTEMY u Dimitrije Teryokhina
zatím bohatě naplňuje veškeré moje potřeby. Dá se provozovat prakticky bez vybavení, je použitelný v reálných podmínkách ulice .. a hlavně dává dobrý pocit ze sebe samého :-)

Moderní Sebeobrana

Moderní sebeobranu zaměřenou především na fáze PŘED útokem a také PO útoku trenuji na 3 měsíčním kurzu u Pavla Houdka. Trenink považuji za maximálně přínosný především co se týká zvládání a správného vedení potenciálně krizových a nebezpečných situací.

Za výborné považuji zhuštění vlastních bojových technik na jednoduchých až hrubých cca 5-6, které lze zvládnout i "po slepu" = bez přípravy, při únavě, ale hlavně s maximálním účinkem. A v neposlední řadě si pochvaluji nácvik první pomoci jak sobě samému tak zrušenému útočníkovi.

další info po ukončení  kurzu :-)

p.s. kombinaci Systemy a Moderní sebeobrany momentálně vidím jako nejperspektivnější pro reálné zvládání situací

návštěvníků stránky
celkem139 612
tento týden756
dnes83