Svet-Stranek.cz
vikingové, runy, boj
KNARR.cz

Výstroj:vikingové, runy, boj

Výstroj


Osobní výbava a táborová výstrojOheň

potřeby: křesadlo, pazourek / křemen, troud, práchno, březová kůra


Na obrázku jsou 2 ks pazourků, vysušený mech, zčernalé práchno, březová kůra a hnědý choroš (doufám troudnatec). Nahoře jsou 2 varianty křesadla - to vlevo je z období stěhování národů s bodcem pro práci s hořícím troudem, to pravé je vhodné od starověku až po středověk.

Je potřeba mít všechno pečlivě zabalené a obzvláště v případě troudu a práchna mít to zabalené vodovzdorně -  látkový / kožený promaštěný nebo vyvoskovaný váček vyložený suchou látkou atp.

V našem klimatu, kdy je vzduch vlhký, krom léta, téměř stále, může být rozkřísnutí ohně zdlouhavé a tak je třeba s přípravou ohně začít vždy s předstihem.
Jako další podpůrné prostředky do tábořiště doporučuji svíčky a případně lucerničku ze surové kůže, ve které je hořící svíce chráněna před větrem.

Hygiena

potřeby: hřeben, ušní lžička, pinzeta


Souprava bronzové ušní lžičky a mosazné pinzety, hřeben je dřevěný ručně zdobený výpalem (runový nápis zní "hřeben" :-) )

Pár dní se dá přežít bez většího "hygi" zázemí, nicméně troška čistoty k livingování patří také. Klíštata lze vytočit snadno i prsty, ale tříska se lépe tahá pinzetou.

K čištění zubů přírodními způsobem lze úspěšně použít rozžvýkané konce větviček a místo pasty trochu soli nebo jílu.
K mytí těla se dá použít kombinace jemného písku s jílem..a samozřejmě voda.

Jídlo a pití

potřeby: lžíce, hrnek, picí roh, miska, kotlík, slánka, kožené čutory


Pohled na táborové nádobí:
pohárky z keramiky (tmahohnědý má objem cca 0.7 l, světle hnědý cca 0.4 l) a ze dřeva (severská k
åsa o objemu 0.3 l), dřevěné nádobí - miska, talíř a  lžíce.
Pro snadnou identifikaci je nádobí označeno runou vlastníka :-)


Vidličku nahradí každý zaostřený kus dřeva, nůž máme stále při sobě, ale lžíce a miska to je základ na všechny možné vývary, polévky i kaše.

Nápoje lze pít z rohu nebo z keramického hrnku - roh je však problematický pro teplé a alko nápoje, protože se z něj uvolňují ne úplně dobré látky - keramika je mnohem lepší a omyvatelnější leč křehčí.
Vlastní miska se hodí nejen na jídlo ale i na ochranu neseného jídla nebo křehčích věcí při putování.
Kotlík /  větší keramická nádoba je na vaření velmi potřebná záležitost, bez ní si teplý nápoj či kaši jen těžko dáme.
Kotlík má nevýhodu ve váze, keramika je zase náchylná k prasknutí jak při transportu, tak při rychlém střídání teplot při vaření.
Dřevěné nádoby zase mírně absorbují vše, co do nich nalijeme.

Bez cukru se dá snadno obejít, ale sůl je nad zlato, navíc se hodí k čištění zubů. Snadno se přenáší v kostěné (dřevěné) slánce, kterou si i každý může z parohu vyrobit svépomocí.Slánky zhotovené ze sobího parohu. 3 slánky vlevo jsou nové a pro srovnání je zde vpravo také slánka po několikaletém používání.

Vodu a další přenášené nápoje máme v kožených včelím voskem vyvoskovaných čutorách - pozor na jejich promáčknutí a občasné ukapávání.Kožené vyvoskované čutory.
Pro srovnání čutora vlevo vepředu má objem 1.5 l, vpravo vepředu 2.5 l.

Táboření

potřeby: krosna, vak, kožené uzlovačky a provazy, beraní kožešiny nebo plstěné deky jako podložky na spaní, přenosné stanové plachty nebo pláště.

Dvě dřevěné krosny s ramenními popruhy opřené o sebe (u krosny vlevo jsou ramenní popruhy polstrované).

Pokud to bereme vážně, tak bude třeba si v první řadě udělat krosnu. Je to poměrně snadné - jde vlastně o dřevěný "žebřík" s popruhy na ramena. Ještě bude třeba pár metrů provazu nebo uzlovačky pro připevnění nákladu na krosnu.


Bližší pohled na jednoduchou dřevěnou krosnu. Jednoduchý dřevěný (zde konkrétně jasanový) žebřík s přinýtovanými "žbrdlinkami" a přišité popruhy z hověziny.

Pokud neneseme moc nákladu a nejdeme dalekou štreku, lze vše zvládnout s velkým koženým/plátěným vakem.Velký kožený vak (z hovězí štípenky), s nosností cca 20-30 kg, po 10 letech užívání, rozměry 60 x 25 cm, vpravo je kožená šňůra-uzlovačka a menší kožený váček na drobnosti o velikosti 16 x 10 cm.

Spaní - taboření na místě -
budeme spát luxusně pod plachtou v přístřešku typu "áčko" a na beraních kožích, případně si můžeme přinést i celou dřevěnou konstrukci na vikingský stanBeraní podložky na spaní - tmavá podložka vlevo je z plstěné vlny (=beránek žije), lépe izoluje a je částečně vodoodpudivá, ta světlá vpravo je standardní beraní kožešina - je potřeba ji častěji větrat a zbytečně nevystavovat vlhku...na druhou stranu je cca 5x levnější než plstěná.

Spaní - putování -
spokojíme se spaním pod pláštěm (ze kterého lze také udělat nouzový přístřešek) s tunikou navíc a lože budeme každý večer dělat znovu ze stromových větviček nebo, pokud bude tepleji, nebudeme ho řešit vůbec a spát budeme kolem ohně. Při tomto stylu se i v létě hodí beraní čepice nebo hučka a nějaká verze šály / šátku

Cílem je netahat nic co nemusíme. Vodu vzít z potůčku (ale pro sichr převařit), jídlo moc neprožívat.

Amulety aneb co na krk

Na krku můžeme nosit opravdu velké množství více či méně potřebných věcí. Je to ideální místo pro drobné předměty vyjadřující osobní víru či náboženství (zvířecí rohy a drápy, ochranné amulety, Thorova kladiva, kříže, runy atp..) a také pro předměty, které chceme mít opravdu vždy po ruce - drobné ostré nožíky či nůžky, bodce, jehly (v kostěném/dřevěném jehelníčku)...


Několik přívěsků, amuletů a dalších drobností, které je možné nosit na krku. Za ideální pro nošení přívěsků na krku považuji kožené cca 2 mm silné šňůrky, v případě velmi drobných přívěšků lze i méně.

Drobnosti aneb co do tašky na opasek

V osobní taštici na opasku (či nošené přes rameno) se opět mohou nacházet věci praktické nebo naopak velmi nepraktické. Kromě osobních dokladů a peněz půjde často o menší spony a úchyty na oblečení a šátky, osobní hygienické pomůcky, kořenky (slánky), drobné předměty víry atp.. možnosti jsou široké a ovlivněné pouze velikosti vaší kabely či tašky a ochotou nosit náklad.


Zde je několik drobností, které mohou být součástí obsahu kabely:
vlevo nahoře 2 kulaté spony (= uchycení oděvu), pod nimi 2 malé mosazné přívěšky (= připravené obětiny), vlevo dole soška boha (=osobní víra) a havraní spona (= "módní"zapínání), dále dřevěný hřeben (= sebepéče),
slánka (= dochucení pokrmu) a to stříbrné je hudební nástroj - malá "brumle"
(= pro chvíle pohody).

bava

potřeby: deskové hry, klidné místo, správní lidé a vlastní fantaziePokud se zrovna nebojuje, neshání jídlo a nepořádá hostina nebo se nepřipravuje tábořiště, je ideální čas zahrát si s přáteli některou z mnoha her, které zpestřovaly život našim předkům.


Seveřané hráli tyto VIKINGSKÉ HRY - respektive tyto se dochovaly:

 
Hneftafl, Halatafl, Tablut, Valhalla, Alea Evangelii, Kvatrutafl


Příslušníci keltských kmenů pak trávili volný čas s těmito KELTSKÝMI HRAMI - tedy alespoň ty se dochovaly:

Ard-ri, Bran-dubh, Fidchell, Gwyddbwyll, Tawl-bwrd


Samostatně a podrobněji se pak historickým starověkým a středověkým deskovým hrám
(konkrétně vikingským, keltským, římským, šlechtickým, indickým, egyptským a indiánským) věnuji na těchto svých stránkách:
návštěvníků stránky
celkem139 612
tento týden756
dnes83